قلب غایب در گذرنامه / جای خالی زیگورات شوش

از قطعه خاکی که سهمش در اقتصاد ایران کمتر از ۸۰ در صد نیست و حتی در کتابهای درسی ابتدایی برای نشان دادن اهمیت قلب ایران به دانش آموزان دو درس به آن اختصاص داده اند، هیچ اثری نبود. نه از نخل نشانی بود نه از نخل نشانان. نه از نفت و کارون ..

قلب غایب در گذرنامه

فواد حبیبی

بروال – باورم نمی شد. یک روز بعد از تحویل مدارک به دفتر پلیس به اضافه ۱۰ تلفن زنگ زد آن هم ساعت ده شب. پستچی بود و می خواست یقین پیدا کند فردا راس ساعت ۹ صبح منزل هستم تا گذرنامه ام را تحویل بگیرم. چند دقیقه از ساعت ۹ نگذشته بود که مامور دم در بود. بسته را گرفتم و گذرنامه را بیرون کشیدم. شیک بود و چشمنواز. توی آسانسور صفحاتش را تورق کردم. دیدم هر صفحه اش به شکلی زیبا بانقاشی اثری از آثار تاریخی کشور مزین شده است. هدف از این کار شاید این باشد که به دارنده گذرنامه این نکته را گوشزد کند اول دور و برت را سیاحت کن و خوب ببین بعد هم اطراف و اکناف جهان، یا چیزی توی این مایه ها. کنجکاو شدم و تصاویر را دوباره، اما این بار با دقت، مرور کردم. مشهد یک اثر در دو صفحه، شیراز دو اثر در چهار صفحه، ارگ بم دو صفحه، آرامگاه بوعلی، فردوسی، خیام نیشابوری، صفی الدین اردبیلی و عطار نیشابوری هر کدام دو صفحه، عمارت عالی قاپو و مسجد امام اصفهان باز هر کدام دو صفحه، مصلی تهران، خانه بروجردی کاشان، برج آزادی و تمام.
از قطعه خاکی که سهمش در اقتصاد ایران کمتر از ۸۰ در صد نیست و حتی در کتابهای درسی ابتدایی برای نشان دادن اهمیت قلب ایران به دانش آموزان دو درس به آن اختصاص داده اند، هیچ اثری نبود. نه از نخل نشانی بود نه از نخل نشانان. نه از نفت و کارون و پل هلالی و پالایشگاه آبادان… خرمشهر نماد مقاومت و…. از شوش و آبشارهای شوشتر که هر دو ثبت جهانی شده اند، از زیگورات که یادگار تمدن عیلامی است و.. اثری نبود و ردی نبود از این همه اثر طبیعی و تاریخی.
علت این غیبت، فراموشی است و غفلت یا تغافل؟ کم اهمیتی آثار است یا یک خطای ساده انسانی؟ بدون شک از نظر اهمیت و قدمت تاریخی هیچ یک از آثار به پای زیگورات، مجموعه شوش و آبشارهای شوشتر نمی رسند و از جهت اهمیت هم به پای مقبره دانیال نبی. با هدف احتمالی طراحان هم نمی خواند آخر این غیبت…. پیکری بدون قلب چطور ممکن است تصویر شود؟

قلب غایب در گذرنامه

قلب غایب در گذرنامه

قلب غایب در گذرنامه

 

 

سایت خبری بروال

درباره نویسنده

1270مطلب نوشته است .

3 Comments on “قلب غایب در گذرنامه / جای خالی زیگورات شوش”

  • خالد wrote on ۲۶ اسفند, ۱۳۹۴, ۱۴:۴۳

    کسی دلش واسه خوزستان نمیسوزه بعد بیاد از زیگورات حمایت کنه… 

  • کارشناس اقتصاد wrote on ۱۶ فروردین, ۱۳۹۵, ۱۵:۲۷

    خوزستان فقط منابع خوبه ،رسیدگی به مشکلات مردمش بیخیال

  • کارشناس اقتصاد wrote on ۱۶ فروردین, ۱۳۹۵, ۱۵:۲۸

    بیکاری داره بیداد میکنه

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 اخبار شوش. محفوظ است.
ساخته شده توسط گروه طراحی بیست دیزاین
طراحی و کدنویسی بیست دیزاین