کارشکنی های میراث فرهنگی در شهر شوش/قسمت اول

اراضی میراث علیرغم منشا ریز گردها، به محلی برای تجمع معتادان و سارقان تبدیل شده است و برای مردم فهیم شهر شوش؛ نفع دیگری نداشته است.

به قلم سید حکیم موسوی

عضو شورای اسلامی شهر شوش

شان و جایگاه شوش دانیال (ع) در جهان و ایران زمین بر هیچکس مخفی و پوشیده نیست و استفاده ابزاری از عناوین ثبت جهانی که بدون توجه به ایجاد حداقل زیر ساخت یک شهر نه بعنوان ثبت شده جهانی بلکه اگر مقایسه شود با شهرهای ایران نمیتوان حق مطلب در حق این شهر ولایتمدار تحت این سبک و نام و نشان لذا میطلبد   برخی از محدودیتهایی که در این شهر نهفته بود مورد توجه مقامات و مدیران کشوری  قرار گیرد.

بدینوسیله شمه ای از کارشکنی میرات فرهمگی جهت اطلاع به ترتیب ذیل بیان می شود:

۱٫ افزایش بدون کارشناسی عرصه موجود ثبت شده محوطه باستان شناسی شوش از مساحت ۳۶۸ هکتار به بیش از ۷۰۰هکتار علیرغم اینکه هیچگونه امتیازی برای توسعه ساختار شهری و امورخدماتی دیگر برای این مردم شهیدپرور به همراه نداشته است. بلکه محدودیت دوچندانی برای شهروندان در حوزه ساخت و ساز و تامین سرانه های عمومی و بالطبع آن منجر به این شده که محدوده اراضی واقع در حوزه شهری بر تجربه تلخ اراضی ملی شده میباشد که در این راستا  ضروری وحیاتی میدانم ذکر کنم که بررسی ساده نشان می دهد، اراضی میراث علیرغم منشا ریز گردها، به محلی برای تجمع معتادان و سارقان تبدیل شده است و برای مردم فهیم شهر شوش؛ نفع دیگری نداشته و بدون رضایت و صیانت و نظارت مردم که حافظ اصلی میراث فرهنگی بوده و در صورتیکه حق و حقوق شهروندان رعایت شود؛ آن موقع مایه مباهات به میراث باشند ولی تا کنون سودی جز موارد فوق نداشته است.

۲٫ عدم استفاده از نظر کارشناسان خبره و مجرب بخصوص جلب نظر کارشناسان امر علی الخصوص مدیریت شهری  به محوریت شورا و شهرداری که بعنوان متولیان اصلی شهر و یا نوک پیکان توسعه جایگاه شهر شوش غیر قابل انکار و اجتناب ناپذیر ولی تصمیم گیری ها حصرا در تهران و در حقیقت قابل هضم  و پذیرش مردم منطقه نمی باشد.

۳٫ الاسف کل الاسف تصمیم گیریها در مرکز انجام و مدیریت های موجود در مراتب پایین یعنی استان یا شهرستان عملا بجز محدودیت و تنگ نظری مقرضانه بر شهر و شهروندان بهمراه نداشته؛  فلذا در این زمینه پیشنهاد میگردد اختیارات استان و شهرستان از ناحیه سازمان مطبوع خود تنفیذ تا برای تعاملات فی مابین نیاز به طی پروسه اداری و زمانی تا جهت حصول نتیجه تسریع گردد.

۴٫ با توجه به اینکه تثبیت و توسعه عرصه میراث فرهنگی به بیش از ۷۰۰ هکتار و الحاق حریم آن چالش و محدودیتهایی برای مردم شوش در رسیدگی به امور خدماتی و… سرانه ها و توسعه شهری بهمراه خواهد داشت که باعث می شود شهروندان که در حقیقت متولیان میراث فرهنگی شوش می باشند در نگرش فعلی تجدید نظر نموده و بجای فرصت همکاری بعنوان تهدید به میراث تلقی نگردد.

۵٫ بهره برداری فردی یا گروهی از میراث فرهنگی شوش که بعضا به سود معدود افراد تحت عنوان های مختلف تمام که کار بعضی از آنها اجحاف در حق مردم و اداره متبوعه خود بوده است که برای عامه مردم مشکلات بسیار خواهد آورد و به دور از تفکر جهان مشمول شدن است.

ادامه دارد…

منبع:ایران انا

درباره نویسنده

1270مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 اخبار شوش. محفوظ است.
ساخته شده توسط گروه طراحی بیست دیزاین
طراحی و کدنویسی بیست دیزاین