بیانیه انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش در خصوص عدم توجه مسئولین

بیانیه انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش که به دست پایگاه خبری نسیم شوش رسیده است به شرح زیر می باشد:
بیانیه انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش در خصوص عدم توجه مسئولین

بنام خداوند جان و خرد
هموطنان ارجمند و فرهنگ دوست

با درود
میراث فرهنگی هر کشور، یکی از اساسی‌ترین ارکان تحکیم هویت، ایجاد خلاقیت و خودباوری ملی است. در رابطه با موضوع حفاظت از مجموعه آثار میراث فرهنگی طبق اصل ۹۸ منشور حقوق شهروندی دولت مکلف به حفظ و حراست از میراث تمدنی و فرهنگی و حفظ آثار، بناها و یادبودهای تاریخی صرف نظر از تعلق آنها به گروه‌های مختلف فرهنگی است.

 

شوربختانه پس از ثبت شهرستان شوش در آثار جهانی یونسکو برخی از دستگاه های دولتی شهرستان با وجود نص صریح قانون اساسی در رابطه با حفاظت از میراث فرهنگی با پافشاری و اصرار منجر به تعرضاتی جدی به محوطه‌های جهانی شوش و چغازنبیل گردید‌اند و زنگ خطری جدی را برای این محوطه‌های ارزشمند به صدا آورده‌اند. باتوجه به اعتراضات مکرر و هشدارهای جدی انجمن‌های دوستدار میراث فرهنگی و کارشناسان کشوری و استانی میراث فرهنگی، شماری از مسولین همچنان بر طبل تخریب میراث فرهنگی این مرز و بوم می کوبند.

 

انجمن دوستداران میراث فرهنگی شوش ضمن اعتراض به اقدامات غیرقانونی در راستای تخریب این میراث‌های جهانی و ملی نیاکانمان در شوش خواهان انتقال مکان در نظر گرفته شده برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شوش به مکانی خارج از عرصه میراث جهانی چغازنبیل است.

 

در پایان ضمن توصیه به مسولین شهرستان جهانی شوش در اصلاح دیدگاه‌های غیر قانونیشان در رابطه با میراث فرهنگی به هر آنکس که در پی خاموش کردن شراره‌های رنگین و گرمابخش فرهنگ و تمدن شوش کهن از آثار جهانی یونسکوست، سرنوشت بدنامان عالم را یادآوری کرده و آنان را به عبرت از سرنوشت آنان توصیه می‌کنیم که عبرت گرفتن از آن صاحبان بصیرت است.

 

ضمنا این انجمن حق خود را در جهت حراست از پیشینه ارزشمند تاریخی و فرهنگی ایران بزرگ و شوش کهن در جهت مراجعه به مراجع ذیصلاح محفوظ می‌داند.

برچسب : ,

درباره نویسنده

1270مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 اخبار شوش. محفوظ است.
ساخته شده توسط گروه طراحی بیست دیزاین
طراحی و کدنویسی بیست دیزاین