گردشگری آبی مهمترین راه توسعه شهرستان شوش

 

 

روح الله پورطالب

روزهای ابتدایی سال جدید هر ساله شوش پذیرای هزاران مهمان نوروزی است که این شهر جهانی را برای بازدید انتخاب می کنند.

هر مهمانی که شوش را انتخاب می کند برای بازدید از این شهر دو موضوع گردشگری را مد نظر دارد که یکی گردشگری مذهبی می باشد و دیگری گردشگری باستانی.

شوش به عنوان قطب گردشگری باستانی بعد از شیراز سالیانه پذیرای گردشگران داخلی و خارجی است ولی آیا تا کنون توانسته ایم مناطق گردشگری باستانی را به گردشگران از جمله پایه های کاخ اردشیر؛ تپه های ایوان کرخه و دیگر نقط گردشگری غیر از محوطه باستانی را به گردشگران معرفی کنیم

در بعد گردشگری مذهبی شوش با یک بافت مذهبی به غیر از حرم دانیال نبی و منطقه فتح المبین توانسته ایم دیگر نقاط گردشگری مذهبی از جمله امامزادگان و همچنین شاعر اهل بیت دعبل خزاعی و مکان های شناخته شده شوش را به آنها بشناسانیم.

امروزه گردشگری آبی یکی از پربازدیدترین گردشگری ها می باشد که متاسفانه شوش با داشتن سه رود مهم شاوور، کرخه و دز( حمیدآباد) از آن بی بهره است.

گردشگری آبی از ابتدای قرن ۱۹ میلادی پا به عرصه وجود گردشگران با ساخت قایق های جتی، کایک سواری، قایق سواری در آب های خروشان و غیره گذاشت و با توجه به هیجانی که داشت توانست جا دل مردم بازکند.

با توجه به آلودگی‌ها، مصارف نادرست و خشکسالی‌هایی که کره زمین را با بحران آب روبه‌رو کرده، گردشگری می‌تواند به عنوان یک صنعت تریلیون‌دلاری، اهرم قدرتمندی برای حفظ و حراست از منابع آبی جهان باشد و این امر را از طریق ارائه راهکارهای مناسب به منظور استفاده پایدار و صحیح از منابع آبی امکان‌پذیر کند.

با توجه به تعداد بیش از یک میلیون مسافری که هرساله در استان خوزستان در سفرند، گردشگری آبی می‌تواند وسیله مناسبی برای اطلاع‌رسانی، آگاهی و تغییر رفتار مصرفی مردم دنیا باشد.

گردشگری با کشتی های تفریحی در سطح رودخانه شاوور؛ گردشگری با جت اسکی در سطح رودخانه کرخه و همچنین قایق سواری در آب های خروشان کرخه و دز را می توان در شوش راه اندازی کرد.

پیشنهادی که ما داریم این است با توسعه گردشگری آبی در سطح شهرستان شوش روند توسعه را بیش از پیش ببینیم و از مسوولین شهرداری و گردشگری میخواهیم که گردشگری آبی را توسعه داده و با تبلیغات گسترده این نوع گردشگری را با توجه به فرارسیدن فصل گرما در شوش توسعه دهند/شوش۲۴

 

درباره نویسنده

1270مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 اخبار شوش. محفوظ است.
ساخته شده توسط گروه طراحی بیست دیزاین
طراحی و کدنویسی بیست دیزاین