کشاورزی شوش،قدیمی ترین شهر جهان

 

IMG-20150904-WA0016

 

چکیده

شهرستان شوش پایتخت افسانه ای و تاریخی ایران با وسعتی حدود ۳۵۷۷کیلومتر مربع رتبه اول در تولید محصولات استراتژیک مانند گندم ،ذرت وچغندر می باشد.
شوش در دشتی حاصلخیز در سراشیبی شرقی رود شاهور بوجود آمده وبه همین علت دارای زمین های بسیار حاصلخیزی می باشد. حفاری های باستان شناسی نشان میدهد که این منطقه در ۹۰۰۰سال پیش از میلاد محل سکونت کشاورزان بوده است.
شوش بین رودهای کرخه و دز قرار دارد و از منابع غنی آب نیز برخوردار است که با مدیریت صحیح میتوان بیشترین استفاده را از منابع این شهر ارزشمند برد.

داده ها
شهرستان شوش با دارا بودن زمین های حاصلخیز و آب وهوای خاص با تولید بیش از ۲میلیون تن محصولات زراعی وباغی مختلف که شامل ۲۸نوع محصول متفاوت از جمله گندم ،جو ،ذرت ،چغندر و… یکی از تاثیرگذارترین شهرستان های ایران است.
شوش در شمال جلگه ی حاصلخیز خوزستان واقع شده وبهترین زمین های کشاورزی را از لحاظ حاصلخیزی داراست ،این شهر به دلیل آب وهوای خاص و دارا بودن دواثر ثبت جهانی قطب مهم گردشگری استان خوزستان به حساب می آید ،شوش در روز۱۳ تیرماه ۱۳۹۴در نشست یونسکو در “بن” آلمان به ثبت جهانی رسید.

هوای شوش گرم و خشک است در مرکز این شهرستان بالاترین دما در تابستان بالای۴۵درجه سانتی گراد و کم ترین دما ۲۸درجه بالای صفر است ،آب و هوای این شهر متاثر از اثر پرفشار جنب حاره ای که باعث میشود بعضی از ایام تابستان هوا شرجی باشد.
شوش دارای منابع آب فراوان است که از برف و باران جبال زاگرس سرچشمه می گیرد.
آب های شوش به دو قسمت تقسیم می شود :۱_آب های روی زمین :زمین های شوش از سه رودخانه ی دائمی سیراب می شوند که این رودخانه ها عبارت اند از دز ،کرخه وشاور .
۲_آب های زیرزمینی :از آب های زیرزمینی در بخش کشاورزی در دشت های چنانه و سرخه استفاده می شود.

شوش با جمعیت حدود ۶۰هزار نفر درسال ۹۰و میانگین بارش ۲۱۳میلی متر محصولات متنوع کشاورزی دارد ، از جمله :
_۷۵هزار تن کاهو و کلم با سطح زیر کشت ۱۳۵۰هکتار که نسبت به سال۹۵در این سال ۹۴هکتار افزایش اراضی داشته است.
_پیش بینی ۲۲۰هزار تن گندم با سطح زیر کشت ۸۰هزار هکتار در سال۹۷که به علت طوفان در اواخر فروردین همین سال حدود ۲۰درصد به محصولات گندم خسارات وارد شد ،این درحالی است که تولید گندم درسال ۹۶ ،۳۲۰ هزار تن بوده است.
_همچنین تولید بیش از ۳۶۴۳هزار تن محصولاتی از قبیل پیاز ،جعفری ،یونجه ،سیب زمینی ،گوجه فرنگی ،بادمجان ،گشنیز ،فلفل ،سیر و… در سطح بیش از ۱۴۵۱هکتار از اراضی کشاورزی.
ظرفیت تولید محصول در این شهرستان بسیار بالاست ،اگر مدیریت درست در منابع کشاورزی و آموزش روش های نوین به کشاورزان در این شهرستان انجام شود می توان باعث افزایش چشمگیر محصولات این استان شد.

رئیس شورای صنفی کشاورزان شوش اعلام کرد :متاسفانه قیمت هایی که توسط دولت برای محصولات گندم ،ذرت وچغندر اعلام میشود کارشناسی شده و بلکه قانونی هم نمی باشد!
طبق آمار به دست آمده هر کیلو گندم برای کشاورز ۱۵۰۰تومان هزینه برمی دارد که دولت آن را به قیمت ۱۳۰۰تومان پیش خرید می کند به نام خرید تضمینی!

مدیر جهاد کشاورزی شوش گفت :بیش از ۲۶هزار هکتار از زمین های کشاورزی شوش که تحت شبکه آبیاری دز هستند با مشکل کمبود آب مواجه هستند ،با این حال شاهد انتقال آب از سرچشمه های رودخانه های منتهی به خوزستان هستیم که قطعا به اقتصاد کشور ضربه خواهد زد.جامعه کشاورزی این موضوع را ناشی از ضعف مدیریتی وزارت نیرو و سازمان آب و برق می داند ،و این مشکل خواستار برنامه ریزی دقیق برای مدیریت این موضوع می باشد تا مانند بحران کم آبی سال۸۷ با کمترین خسارت به مزارع ،این بحران پشت سر گذاشته شود. استان خوزستان با پنج رودخانه جاری ،از نظر آب های جاری و رودخانه ای رتبه یک کشور است و شهرستان شوش با اینکه سه رود از اطراف آن میگذرد مشکل مدیریت منابع آبی دارد ,که بحث فرهنگ سازی نحوه استفاده از آب در سطح استان مطرح است که از جهاد کشاورزی استان انتظار می رود برای آموزش های صحیح جهت آبیاری بهینه توسط کشاورزان اقدام کند .وضعیت بارندگی نیز در این استان با کاهش بیش از ۵۰درصدی در سال های اخیر رو به رو شده است.

لندی ،عضو هیات علمی دانشکده شهید چمران با انتقاد از اینکه مدیریت یکپارچه ای در حوزه کشاورزی وجود ندارد بیان کرد : در ایران سالانه بالغ بر ۵۶ میلیارد دلار به ذخایر خاک خسارت وارد می کنیم که این رقم حتی از درآمدهای نفتی هم بیشتر است.
وی درخصوص اهمیت نقش خاک در استقلال غذایی مردم اظهار کرد: بیش از ۹۵درصد مواد غذایی از خاک تامین می شود از همین رو امنیت ملی کشور وابسته به امنیت غذایی است.
یکی از سیاست های آمریکا وابسته کردن کشورها در تامین مواد غذایی است که این سیاست را نخستین بار در ایران و پس از آن در کشورهای عربی اعمال کرد.

سالانه حدود ۱۴٫۵میلیون تن محصولات کشاورزی و باغی در خوزستان تولید می شود که رتبه نخست کشوری را دارد.

با این وجود زمین های خوزستان با پدیده فرسایش خاک دست به گریبان هستند. نرخ فرسایش خاک در خوزستان ۴ تا ۲۰ تن در هر هکتار گزارش شده است که بسته به مناطق مختلف، متفاوت است.
بعضی از زمین های خوزستان به دلیل نبود مدیریت منابع آب به کانون های داخلی شکل گیری گرد و غبار تبدیل شده اند و برخی زمین های کشاورزی نیز به دلیل کاهش منابع آب رها شده اند که می توانند بخشی از طوفان های گرد و غبار را تولید کنند و روز به روز بر شدت گرد و غبار در استان خوزستان می افزایند.

عدم مدیریت صحیح در این شهرستان باعث خسارات زیادی شده از جمله :
وجود شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با دارا بودن حدود ۲۴هزار هکتار و حدود ۵هزار نیرو که یکی از تولید کنندگان مهم نیشکر بوده و درسال ۹۰_۸۹ تولید نیشکر این شرکت بیش از ۶هزار تن بوده که بر اثر مدیریت ضعیف ،این شرکت در سال۹۴ تا مرز ورشکستگی رفت و در نهایت به بخش خصوصی واگذار شد .

هم چنین خشک شدن نهر “مالح”و”گوماط” در اطراف بخش شاوور ،که موجب آسیب دیدن زمین های زراعی و دام های اهالی منطقه شده و همچنین مرگ ماهی ها وآبزیان پرده دوم این سناریو است ،این حادثه باعث آسیب دیدن بسیاری از زمین های زراعی ،از بین رفتن محصولات کشاورزی ، بیکار و فقیر شدن بسیاری از مردم شوش شده است.

از آنجا که سالانه حدود یک میلیون و ۸۰۰هزار تن انواع محصولات زراعی و باغی در این شهرستان تولید می شود ،مدیریت ناصحیح و نسنجیده ،اثرات نا مطلوب و خسارات جبران ناپذیری بر تولید کنندگان ودر نهایت ضربه ی مهلکی بر اقتصاد کشور خواهد زد ،چه بسا شاید قانون ممنوعیت واردات گندم نیز برداشته شود ومانند سال۹۵_۹۴ گندمی معادل ۴۲۹هزار تن به ارزش ۳۶۵,۵۳۰هزار دلار وارد کشور شود ،مبرهن است که استفاده این مقدار از سرمایه ملی وحتی خیلی کمتر از این مقدار هم برای کمک به کشاورزان وحل مشکلات آنها کافی باشد وبتوان باعث پیشرفت کهن ترین شهر ایران شود .

منابع
اطلس تاریخ ایران ، جهاد کشاورزی خوزستان ، انجمن صنفی کشاورزان شهرستان شوش ، سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان ، شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه ، سایت خبری ایرنا ، خبرگزاری تسنیم ، سایت فرمانداری شوش ، خبر فارسی ، خبرگزاری مهر ، نسیم شوش ، نسیم خبر ، خبرگزاری اگزار ، سایت خبری کجارو ، همشهری ، سایت خوز نیوز
_با تشکر فراوان از آقای میرزایی

 

نوشته : خانم مهدیه وایمندی

درباره نویسنده

1270مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 اخبار شوش. محفوظ است.
ساخته شده توسط گروه طراحی بیست دیزاین
طراحی و کدنویسی بیست دیزاین