برای اولین بار مجلس تعزیه خوانی سنتی شهادت دعبل بن علی خزاعی در شوش

مجلس تعزیه خوانی سنتی شهادت دعبل بن علی خزاعی به تعزیه گردانی صادق اسماعیلی فر برای اولین بار در کشور ایران اسلامی و در شهرستان شوش دانیال(ع) اجرای عمومی می شود.

به گزارش نسیم شوش: در طول تاريخ اسلام هيچ شاعری به اندازه دعبل اين افتخار نصيبش نشده بود كه يكي از ائمه بيت شعری به اشعار او اضافه نمايد . دعبل با اشعار بی نظیرشان توانست نظر شريف امام رضا (ع) را به خود جلب کند و بعد از سرودن شعری در رثای اباعبدالله الحسین (ع) ، امام به دعبل فرمودند : ای دعبل آيا مي توانم دو بيت شعر به اشعار تو اضافه كنم ، دعبل فرمود : بلی ای فرزند رسول الله ، امام رضا (ع) دو بيت با همان وزن و قافيه سرود آن دو بيت را به شعر دعبل اضافه نمود و پس از آن علی ابن موسی الرضا (ع) پیراهنی را به عنوان خلعت و یادگار جهت شفاعت دعبل خزاعی تقدیم ایشان می کند و بنا به روایت تاریخ این پیراهن بنا به وصیت با بدن مطهر و شریف دعبل خزاعی در شهر شوش دفن می شود.

دعبل خزاعی همان دلاور مردی است که تمام عمر پر بركتشان را با سلاح آتشين و برنده شعر، بنی عباس و مزدوران آنها را در هم کوبید.

در مصاحبه با صادق اسماعیلی فر رئیس انجمن هنرهای نمایشی شهرستان شوش ایشان اذعان داشتند ، بعد از اجرای موفقیت آمیز مجلس تعزیه متوکل عباسی و پیرزن زائر با حضور تعزیه خوانان حرفه ای گروه شبیه خوانی سنتی مدافعان حرم و حضور این مجلس در دو جشنواره ملی واستانی ما را برآن داشت که مجلس شبیه خوانی شهادت دعبل خزاعی (ع) را در این شهرستان اجرا کنیم.

نایب رئیس کانون شبیه خوانی استان خوزستان گفت : این مجلس برای اولین بار است که در کشور به معرض اجرا در می آید و از آنجائیکه متن این مجلس شبیه خوانی را شاعر خراسانی بنام حسن عنایت پور به قلم خود نگاشته است ، نیاز است صدا وآهنگ و آواز تعزیه ای داشته باشد لذا این نسخه برای آواز گذاری براساس موقعیت ، وزن و قافیه شعر برای رئیس کانون شبیه خوانی استان اصفهان دکتر حسین علی مومن زاده ارسال شده است و جهت اجرا تقدیم دوستان خوش صدای تعزیه خوان شهرستان می گردد.

اسماعیلی فر که دوره های تخصصی آموزش شبیه خوانی خود را در تهران و زیر نظر اساتید و اسطوره های تعزیه ایران به مدت دوسال گذرانده است گفت: کسانیکه در این مجلس خوانش نقش دارند، حضرت امام رضا(ع)، جناب دعبل خزاعی، اباصلت، مأمون، غلام مأمون، کنیز دعبل خزاعی و غلام معتصم عباسی خواهند بود .

سرپرست گروه شبیه خوانی سنتی مدافعان حرم شوش ادامه دادند که حضرت آیت الله العظمی خامنه ای در مورد دعبل خزاعی می فرمایند: دعبل كه هرگز به هيچ خليفه ، وزير و يا اميری روي خوش نشان نداده و در دستگاه آنان رحل اقامت نيفكنده بود وهيچ كس از سر جنبانان خلافت از تيزی زبان او مصون نمانده بود و به همين دليل هميشه مورد تعقيب و تفتيش دستگاههای دولتي به سر مي برد و ساليان دراز چوبه دار خود را به دوش حمل مي كرد توانست به حضور امام و مقتدای محبوب خود برسد و شيواترين قصيده خود را براي ان حضرت بسرايد.

مدیر اجرایی دهمین سوگواره ملی شبیه خوانی کشور اشاره کرد : بعد از اجرای مجلس شبیه خوانی دعبل خزاعی که به همت تعزیه خوانان برجسته شهرستان به روی صحنه می رود پس از آن مجلس شبیه خوانی حضرت دانیال نبی (ع) را در شوش اجرا خواهیم کرد ، لذا از مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان جناب دکتر جوروند و معاون هنری ایشان جناب ناصر چنانی ، فرماندار محترم شهرستان شوش ، بنیاد دعبل خزاعی، اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان شوش ، بقعه متبرکه دعبل خزاعی وعبدالله بن علی ، اداره تبلیغات اسلامی شهرستان شوش و همشهریان عزیز تقاضا داریم با همراهی و همدلی خود ما را در اجرای اینگونه مجالس غریب یاری کنند.

درباره نویسنده

388مطلب نوشته است .

نوشتن دیدگاه

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتارکمک بگیرید .

تمام حقوق این سایت برای © 2018 اخبار شوش. محفوظ است.
ساخته شده توسط گروه طراحی بیست دیزاین
طراحی و کدنویسی بیست دیزاین